انتشار دست‌خط رهبری پس از ۲۱ سال+عکس

سیزدهمین ماهنامه خبری، علمی، آموزشی و تحلیلی «سرآمد» معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نخستین روزهای ماه مبارک رمضان منتشر شد. 

 در این شماره دستخطی از رهبر فرزانه انقلاب درباره موضوع علم و فناوری برای نخستین بار و پس از 21 سال منتشر شده است. در توضیح انتشار این مطلب آمده است: این دستخط شریف تاکنون منتشر نشده بود و از آنجا که همچنان چراغ راه محققان و پژوهشگران عرصه‌های مختلف است و به اهل علم امید می‌بخشد، فرصت را مغتنم شمرده آن را من باب تبرک و تیمن عینا در اینجا نقل می‌کنیم.

انتشار دست‌خط رهبری پس از ۲۱ سال+عکس
تصویر دستخطر رهبر انقلاب

در متن این دستخط آمده است: «بحمد الله کار تحقیق در نیروی هوایی پایه ی استواری یافته است و تحقیق، خود پایه پیشرفت علم است. وقتی نیروهای مسلح از درون خود، دانش و معرفت جوشیدند باید یقین کرد که استقلال، نه فقط یک اسم و ادعا، که یک واقعیت و تبلور است. من این پدیده را در نهاجا به وضوح می‌بینم. و از همه دست اندرکاران، از فرمانده نهاجا که اهل علم و تحقیق است، از جهاد خودکفایی که نخستین پرچم خودباوری را بلند کرده است و از یکایک کسانی که در این پیشرفت موثر بوده‌اند، تشکر می‌کنم. مهم این است که اولا باور داشته باشید که حالا کار را آغاز کرده‌اید و نپندارید که کار را تمام کرده‌اید. ثانیا باور داشته باشید که تا همه جا می‌شود پیش رفت.

سیدعلی خامنه‌ای 1373/3/1

انتشار دست‌خط رهبری پس از ۲۱ سال+عکس

پرویز کرمی سردبیر «سرآمد» در یادداشت سردبیر سیزدهمین شماره آن، به «توسعه؛ انتخاب یا ضرورت» پرداخته و آورده است: «معلوم نیست که منظور مدیران سیاسی و اقتصادی از «تولید ثروت » یکی باشد و یا هر دو در درک بازار آزاد، اقتصاد جهانی و کوچک شدن دولت مشترک باشند. این تنوع درک و دریافت الزاما به تنوع مکتب‌های فکری، فلسفی، اقتصادی بر نمی‌گردد. ضمن اینکه توقعی نیست که مدیران اجرایی، به مباحث نظری مسلط باشند یا در کلاس‌های دانشگاه شرکت کنند. اما این توقع می‌رود که شرایط و اوضاع را کنترل کنند، بر همه چیز نظارت کنند تا عدالت‌خواهی به بی‌عدالتی منجر نشود و تولید به دلالی نیانجامد و بازار آزاد به رانت خواری منتهی نشود و اقتصاد کشور با مفسده‌های مالی و اداری آمیخته نگردد و تعابیری مثل دانش بنیان، نخبگان و سرآمدان، به الفاظ و اشخاص تزیینی و حرف و شعار بدل نشوند.»

گفت‌و‌گوهایی با بهزاد سلطانی، دانشمند برتر جهان از نگاه آی اس آی در سال 2012، شقایق حق جو مدیر بنیاد نخبگان استان اصفهان گفت وگو با چند فناور موفق و صاحب شرکت دانش بنیان و زکاتی که این به نتیجه رسیدگان از علم و عمل شان پرداخته اند، از مطالب دیگر این نشریه است.

سیزدهمین شماره ماهنامه خبری، علمی، آموزشی و تحلیلی سرآمد، به صاحب امتیازی بنیاد ملی نخبگان، مدیرمسوولی سورنا ستاری و سردبیری پرویز کرمی، ویژه تیرماه 1394، منتشر شده است.

/ 0 نظر / 12 بازدید